Mobil ve fiberdeki büyüme sürüyor

FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 23 artarak 10.3 milyar TL olan Türk Telekom’un, FAVÖK marjı ise geçen yıla kıyasla 510 baz puan iyileşerek yüzde 36.6’ya yükseldi. Türk Telekom’un ilk çeyrekteki net kârı 1 milyar TL oldu. 2023 yılını sektörünün yatırım lideri olarak tamamlayan Türk Telekom, 2024’ün ilk çeyreğinde 4.6 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Telekom’un, yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısı 52.8 milyon, mobil abone sayısı 26.2 milyon, sabit genişbant abone sayısı 15.2 milyon oldu. Sabit internet ve mobil, Türk Telekom’un ilk çeyrekteki faaliyet gelirlerinin yüzde 72.6’sını oluşturdu. İki iş kolunun gelirlerindeki toplam 2.6 milyar TL’lik artış yıllık büyümeye önemli katkı sağladı.

2024’e tüm yıl için paylaştıkları öngörü setini teyit eder şekilde sağlam bir başlangıç yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile yıla tatmin edici bir giriş yaptık. 1Ç’24 hedefleriyle karşılaştırdığımızda, gelir artışı beklentimize paralel gerçekleşirken, FAVÖK marjı beklentimizden yüksek gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansı ile bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. Sabit genişbant ise öngördüğümüz üzere ARPU büyümesindeki hızlanmayla katkısını artırırken daha fazlası için gerekli aksiyonları almayı sürdürdü” dedi.

Yarının teknolojileri

Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğunda lokomotif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, şunları söyledi:

“Herkes için yüksek hızda erişilebilir internet mottosuyla Türkiye’nin her köşesini fiber ağlarla örüyoruz. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreği itibarıyla 441 bin km’ye ulaşan fiber ağ uzunluğumuz, 32.2 milyon haneyi kapsıyor. Fiber abone sayımız 2024’ün ilk çeyreğinde 13 milyona ulaşırken, FTTC abone sayımız 8.6 milyon olurken, FTTH/B sayımız ise 4.5 milyona yükseldi. Yüksek teknoloji birikimimizi hayatın tüm alanlarına yansıtarak Türkiye Yüzyılı’nı, dijitalin yüzyılı yapma vizyonuna liderlik etmeyi sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir