AMD hodri meydan dedi, yeni işlemciler Intel çalışanlarını bile şaşırttı

Sanayi alanındaki yapay zeka uygulamaları için büyük bir yenilik olarak AMD, Ryzen 8000 serisi gömülü işlemcileri tanıttı. Bu işlemciler, endüstriyel yapay zeka uygulamalarındaki zorlu iş yüklerini yönetmek üzere tasarlanmış, AMD’nin XDNA mimarisine dayanan ilk Nöral İşlem Birimi (NPU) ile entegre edilmiştir.

Ryzen 8000 serisi, en yeni 4nm işlem teknolojisi ile üretilmiş olup, Zen 4 CPU mimarisini, RDNA 3 mimarisi GPU’yu ve tamamen yeni XDNA mimarisi NPU’yu bir araya getiriyor. Bu güçlü kombinasyon, 39 TOPS’a varan yapay zeka hesaplama gücü sunarken, sadece NPU’nun kendisi 16 TOPS katkı sağlıyor.

AMD hodri meydan dedi, yeni işlemciler Intel çalışanlarını bile şaşırttı

Ryzen 8000 serisi, sadece yapay zeka alanında değil, diğer özelliklerle de dikkat çekiyor. 20 kanallık yüksek hızlı PCIe Gen 4 bağlantısı, veri transferini verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlarken, çift kanallı DDR5 5600 bellek desteği ve hata düzeltme (ECC) özelliği ile sistemler sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca dört bağımsız 4K ekranı destekleyebilme kapasitesi ile göz alıcı görseller sunuyor. AV1, H.264 ve H.265 gibi popüler video kodekleri için donanım kodlama ve kod çözme özelliği video işleme işini kolaylaştırıyor.

Ryzen 8000 serisi, çeşitli ihtiyaçlara uygun dört farklı modelle geliyor. Bu işlemciler etrafında güçlü bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen AMD, Advantech, ASRock ve iBASE gibi gömülü Orijinal Tasarım Üretici (ODM) ortakları ile iş birliği yapıyor. Yapay zeka uygulamalarının giderek daha yaygın hale gelmesiyle, Nvidia ve AMD gibi şirketler, daha büyük ölçekli araştırmalar için yeni yapay zeka çipleri üretme yönünde çalışmalarını artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir